ТЕНИС
Тенис је спорт са рекетима који играју два играча или два тима од по два играча. Играчи користе рекет за тенис да би пребацили лоптицу у противнички део терена преко мреже која се налази на средини терена. Почео је да се игра у Енглеској у 19. веку. Врло брзо је почео да се шири по земљама у којима се говори енглески језик, и то највише међу вишим сталежом. Тенис је данас Олимпијски спорт и играју га сви људи, независно од друштвеног статуса. Правила играња су иста још од 90-их година 19. века. Изузетак је увођење тај-брејка 70-их година 20. века. Тенис је веома популаран спорт који прате милиони људи, а посебно четири Гренд слем турнира.
ИСТОРИЈА ТЕНИСА
Грци и Римљани су имали игре лоптом, које су касније прихватили Французи. Једну игру су називали Jeu de Paume, што је претеча данашњег тениса. Неки стручњаци сматрају да је ова игра поникла у Египту и Персији, а да се играла и код Арапа, пре Карла Великог. Око 1300. године била је такође позната под именом la bud, а у току 14. века играла се у целој Француској. Луј X је умро од назеба, који је добио играјући ову игру. За тенис се каже да је краљевска игра, јер су француски и енглески краљеви показивали велико интересовање за ову игру.
У Француској се сматрало да је Анри II Валоа најбољи играч тениса, а касније је Луј XIV имао стално особље, које се бринуло о његовим тениским игралиштима.
Тенис, као име игре први пут се јавља у књизи објављеној 1400. године. Енглески краљ Хенри VIII саградио је 1529. године у Хамптон Корту своје тениско игралиште, на коме се и данас игра тенис. Ту првобитну верзију тениса многи називају реални тенис. Израз тенис потиче од француског глагола tenir што значи „држите”, односно средњоенглеског појма tenes тј. tenetz.
Многи тениски историчари сматрају да модерни тенис потиче из периода између 1859. и 1865. године, када су Хари Џем и Аугурио Перера изумили нову игру с рекетима, која је знатно наликовала бадминтону. Они су 1872, с двојицом колега, основали први тениски клуб у свету, док се први тениски турнир спомиње 23. јула 1884. у Шрабланд Холу.
Први тениски терен у Врању, 1924. година
Модерни тенис потиче из Велике Британије, још из касног 19. века. Носио је првобитни назив lawn tennis, што би означавало „тенис на априлааку”. Убрзо је стекао велику популарност у Европи, а касније и у целом свету. Тенис је олимпијски спорт и играју га и млађе и старије генерације. Правила тениса нису битно измијењена још од касних 1890-их. Једине две значајне измене догодиле су се након 1970. године. Прихваћено је ново правило (tie breaker) за одређивање победника сета, те нова технологија која омогућава играчима да опозову судијску одлуку (challenge) и прегледају поновљени снимак кретања лоптице на терену, уколико сматрају да је ударац био исправан. Тенис многи прате уживо или путем телевизије и других медија. Највише посећени а уједно и најпрестижнији тениски турнири су Гранд Слам турнири, које чине отворена првенства: Аустралије (Australian Open), Француске (French Open или Roland Garros), Велике Британије (Вимблдон) и Сједињених Америчких Држава (US Open).
У САД тенис је дошао преко Бермуда 70-их година 19. века. У Босни и Херцеговини тенис се почео играти после 1885. године, у оквиру ентузијаста. Док су први тениски терени изграђени на Хан Пијеску 1921. године у склопу резиденције Карађорђевића, и они су представљали прве тениске терене у Краљевини Југославији. Комерцијалним притиском на тенисере, почела је Опен ера у тенису, која траје од 1968. године па до данас. Опен ера је назив за нови период тениса, у којем се сви добри играчи могу такмичити на светским турнирима и у којем се најбољи светски играчи професионално баве овим спортом. Тенисери и тенисерке, који се одлуче за професионалну каријеру, потписују уговоре са спонзорима који им омогућавају многе бенефиције.
ОПРЕМА
Рекет
- Рекети су тениски реквизити направљени од тврдих материјала попут пластике и метала (алуминијум, жељезо или разне металне легуре). Некада су се рекети правили и од дрвета, међутим они су подложни брзом ломљењу и зато су избачени из употребе. Рекет се састоји од рама рекета, мреже (string), која је направљена од специјалних еластичних материјала, те од дршке. Рекети се најчешће деле према тврдоћи, еластичности и према величини, која подразумијева величину мреже мерену у инчима или милиметрима.
Лопта
- Лопта за тенис је израђена од специјалних материјала. Пречник лопте је приближно 6,7 cm. Око 85% масе лоптице чини хемијски обрађена гума. Површина лопте израђена је од посебних вунених влакана – филца. Филц се делимично испарава, те настају длачице на тканини, које смањују отпор ветра, брзину и одскок лопте. Лопте су обично жуте боје.
ВРСТЕ ТЕРЕНА
Постоје три главне врсте терена. Од материјала који се користи за површину терена зависи и брзина и одскок лоптице, што заузврат утиче на квалитет игре сваког играча.
Три најчешће врсте терена су:
- Земљани терен
- Травнати терен
- Терен са тврдом подлогом
УДАРЦИ
Постоји више ударанца неки од њих су:
- Сервис
- Forehand
- Backhand
- Drop shot
- Volley
- Slice
- Pasing shot
- Lob
- Smash
Новак Ђоковић(НОЛО)
Новак Ђоковић (Београд, 22. мај 1987) српски је професионални тенисер. На првом месту АТП листе је провео 377 недеља што је најдужи период у историји отворене ере. Многи тениски критичари, бивши играчи и саиграчи сматрају Ђоковића једним од најбољих тенисера у историји. Професионално игра од 2003. године.
У досадашњој каријери је освојио 22 титуле на гренд слем турнирима:
- десет пута Отворено првенство Аустралије
- седам пута Вимблдон
- три пута Отворено првенство САД
- два пута Ролан Гарос
Један је од петорице тенисера у Опен ери који су освојили гренд слем каријере. Освајењем Ролан Гароса 2016. постао је први тенисер, након Рода Лејвера 1969, са победама на сва четири гренд слема турнира у низу и једини који је то остварио на три различите подлоге. Први је тенисер у Опен ери који је освојио сваки гренд слем турнир минимум два пута. Рекордер је по освојеним трофејима на Отвореном првенству Аустралије и једини који је тријумфовао три пута по два пута заредом у Опен ери. Држи рекорд са седам завршених година као први тенисер света и по заради од турнира у мушком синглу.